Strona Faktoplastykon.com jest również przyjazna dla niepełnosprawnych. Zoptymalizowana jest zgodnie z językiem programowanie XHTML. Jest dostępna dla przeglądarek graficznych jak również tekstowych. Poniżej lista udogodnień:
Zgodność ze standardami.
Strona jest napisana według wytycznych kilku organizacji i programów: Bobby™ firmy Watchfire®, W3C Web Content Accessibility Guidelines, HiSoftware® Cynthia Says™, Section 508 co najmniej na poziomie A.
Nasze kalendarium jest również zgodne ze standardami W3C w języku XHTML i CSS.
Klawisze dostępu (XHTML).
Wiele przeglądarek internetowych umożliwia przejście do odnośnika za pomocą skrótów klawiszowych zdefiniowanych na stronie. W systemach Windows i Linux skrót najczęściej wywołuje się w kombinacji z klawiszem Alt a na Macintoshu z klawiszem Control. W niektórych przeglądarkach (np. w Mozilli) wystarczy nacisnąć daną kombinację klawiszy w innych (np. Internet Explorer) wymagane jest jeszcze naciśnięcie klawisza Enter. Zdarzają się także przypadki bardziej skomplikowane - np. w przeglądarce Opera 7 aktywacja skrótu następuje przez naciśnięcie Shift + Esc i dopiero potem odpowiedniego klawisza dostępu. Poniżej klawisze skrótów:
Klawisz 1 - Strona główna,
Klawisz 2 - Galeria,
Klawisz 3 - Kontakt,
Klawisz 4 - Oświadczenie o dostępności.
Klawisze dostępu (Flash).
Wprowadzono również klawisze skrótów dla głównego menu atrybutem shortcut. Aby z nich skorzystać czytnik ekranu musi być aktywny. Oto klawisze skrótów:
Ctrl+1 - Strona główna,
Ctrl+2 - Galeria 1,
Ctrl+3 - Galeria 2,
Ctrl+4 - Kontakt,
Ctrl+5 - Oświadczenie o dostępności.
Pomoc w nawigacji.
Wszystkie strony mają zdefiniowane linki rel=previous, next, up, oraz home, które ułatwiają nawigację w przeglądarkach tekstowych i niektórych przeglądarkach graficznych. Użytkownicy przeglądarek Netscape 6 oraz Mozilla mogą skorzystać z tej pomocy włączając pasek nawigacyjny w menu "View, Show/Hide, Site Navigation Bar, Show Only As Needed" (lub "Show Always") albo w wersji polskiej w menu "Widok, Pokaż/Ukryj, Pasek narzędzi nawigacyjnych witryny, Pokaż tylko wtedy, gdy potrzebny" (lub "Zawsze pokazuj"). Analogiczną funkcjonalność w przeglądarce Opera uzyskuje się po włączeniu w menu "View, Navigation Bar" pozycji "Auto" (lub dowolnej innej niż "Off").
W przyszłości dostępne będzie okienko wyszukiwarki na każdej podstronie. Obecnie z racji ilości prezentowanego materiału wyklucza się taką opcję.
Technologia Flash.
Wszystkie ważniejsze elementy w pliku Flash są udostępnione czytnikowi ekranu poprzez atrybuty name i description. Wprowadzono również klawisze skrótów dla głównego menu. Aby z nich skorzystać czytnik ekranu musi być aktywny. Wszystkie czcionki są wyświetlane po stronie klienta gdyż zostały osadzone w pliku Flasha. Ze względu na tymczasową przebudowę galerii dostępność jej elementów jest wyłączona (silent=false).
Odsyłacze.
Wszystkie odnośniki zawierają alternatywny atrybut dokładniej opisujący dany odsyłacz.
Grafika.
Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają atrybuty alt z opisem. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt.
Złożone grafiki zawierają atrybut longdesc albo są opisane w treści strony, tak aby ich znaczenie było jasne również przy użyciu technik niegraficznych.
Układ graficzny.
Układ graficzny tej strony jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS).
Ta strona używa tylko względnych rozmiarów czcionek, kompatybilnych z ustawieniami opcji "rozmiar tekstu" w przeglądarkach graficznych.
Nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.
Oprogramowanie związane z dostępnością.
JAWS, program udźwiękawiający (ang. screen reader) dla Windows. Dostępna jest czasowo ograniczona wersja próbna. (Strona w języku angielskim).
Window-Eyes, program udźwiękawiający dla Windows. Polska wersja dostarczana jest przez firmę E.C.E..
Home Page Reader, kolejny program udźwiękawiający dla Windows. Dostępne są czasowe wersje demonstracyjne.
Polskie wersje programów dla niewidomych i słabowidzących (udźwiękawiające, ubrajlawiające i powiększające, w tym polska wersja JAWS) dostarczane przez firmę Altix.
Lynx, darmowa przeglądarka tekstowa polecana dla użytkowników niewidomych używających monitorów brajlowskich.
Links, darmowa przeglądarka tekstowa polecana dla użytkowników łączy o niskich przepustowościach.
Opera, przeglądarka graficzna posiadająca wiele cech związanych z dostępnością stron, np. skalowanie tekstu i grafiki, style użytkownika, wyłączenie pobierania obrazków ze strony itp. Darmowa wersja do pobrania; dostępna na Windows, Macintosha, Linuksa i inne systemy operacyjne.
Nasi partnerzy: Ziemia Piotrkowska.
Wykorzystywanie publikowanych tutaj informacji oraz zdjęć bez wiedzy i zgody autorów strony jest zabronione.