Strona Faktoplastykon.com jest również przyjazna dla niepełnosprawnych. Zoptymalizowana jest zgodnie z językiem programowanie XHTML. Jest dostępna dla przeglądarek graficznych jak również tekstowych. Poniżej lista udogodnień:

Zgodność ze standardami.

 

Strona jest napisana według wytycznych kilku organizacji i programów: Bobby™ firmy Watchfire®, W3C Web Content Accessibility Guidelines, HiSoftware® Cynthia Says™, Section 508 co najmniej na poziomie A.

Nasze kalendarium jest również zgodne ze standardami W3C w języku XHTML i CSS.

Klawisze dostępu (XHTML).

 

Wiele przeglądarek internetowych umożliwia przejście do odnośnika za pomocą skrótów klawiszowych zdefiniowanych na stronie. W systemach Windows i Linux skrót najczęściej wywołuje się w kombinacji z klawiszem Alt a na Macintoshu z klawiszem Control. W niektórych przeglądarkach (np. w Mozilli) wystarczy nacisnąć daną kombinację klawiszy w innych (np. Internet Explorer) wymagane jest jeszcze naciśnięcie klawisza Enter. Zdarzają się także przypadki bardziej skomplikowane - np. w przeglądarce Opera 7 aktywacja skrótu następuje przez naciśnięcie Shift + Esc i dopiero potem odpowiedniego klawisza dostępu. Poniżej klawisze skrótów:

 

Klawisz 1 - Strona główna,

Klawisz 2 - Galeria,

Klawisz 3 - Kontakt,

Klawisz 4 - Oświadczenie o dostępności.

Klawisze dostępu (Flash).

 

Wprowadzono również klawisze skrótów dla głównego menu atrybutem shortcut. Aby z nich skorzystać czytnik ekranu musi być aktywny. Oto klawisze skrótów:

 

Ctrl+1 - Strona główna,

Ctrl+2 - Galeria 1,

Ctrl+3 - Galeria 2,

Ctrl+4 - Kontakt,

Ctrl+5 - Oświadczenie o dostępności.

Pomoc w nawigacji.

 

Wszystkie strony mają zdefiniowane linki rel=previous, next, up, oraz home, które ułatwiają nawigację w przeglądarkach tekstowych i niektórych przeglądarkach graficznych. Użytkownicy przeglądarek Netscape 6 oraz Mozilla mogą skorzystać z tej pomocy włączając pasek nawigacyjny w menu "View, Show/Hide, Site Navigation Bar, Show Only As Needed" (lub "Show Always") albo w wersji polskiej w menu "Widok, Pokaż/Ukryj, Pasek narzędzi nawigacyjnych witryny, Pokaż tylko wtedy, gdy potrzebny" (lub "Zawsze pokazuj"). Analogiczną funkcjonalność w przeglądarce Opera uzyskuje się po włączeniu w menu "View, Navigation Bar" pozycji "Auto" (lub dowolnej innej niż "Off").

W przyszłości dostępne będzie okienko wyszukiwarki na każdej podstronie. Obecnie z racji ilości prezentowanego materiału wyklucza się taką opcję.

Technologia Flash.

 

Wszystkie ważniejsze elementy w pliku Flash są udostępnione czytnikowi ekranu poprzez atrybuty name i description. Wprowadzono również klawisze skrótów dla głównego menu. Aby z nich skorzystać czytnik ekranu musi być aktywny. Wszystkie czcionki są wyświetlane po stronie klienta gdyż zostały osadzone w pliku Flasha. Ze względu na tymczasową przebudowę galerii dostępność jej elementów jest wyłączona (silent=false).

Odsyłacze.

 

Wszystkie odnośniki zawierają alternatywny atrybut dokładniej opisujący dany odsyłacz.

Grafika.

 

Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają atrybuty alt z opisem. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt.

Złożone grafiki zawierają atrybut longdesc albo są opisane w treści strony, tak aby ich znaczenie było jasne również przy użyciu technik niegraficznych.

Układ graficzny.

 

Układ graficzny tej strony jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS).

Ta strona używa tylko względnych rozmiarów czcionek, kompatybilnych z ustawieniami opcji "rozmiar tekstu" w przeglądarkach graficznych.

Nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.

Oprogramowanie związane z dostępnością.

 

JAWS, program udźwiękawiający (ang. screen reader) dla Windows. Dostępna jest czasowo ograniczona wersja próbna. (Strona w języku angielskim).

Window-Eyes, program udźwiękawiający dla Windows. Polska wersja dostarczana jest przez firmę E.C.E..

Home Page Reader, kolejny program udźwiękawiający dla Windows. Dostępne są czasowe wersje demonstracyjne.

Polskie wersje programów dla niewidomych i słabowidzących (udźwiękawiające, ubrajlawiające i powiększające, w tym polska wersja JAWS) dostarczane przez firmę Altix.

Lynx, darmowa przeglądarka tekstowa polecana dla użytkowników niewidomych używających monitorów brajlowskich.

Links, darmowa przeglądarka tekstowa polecana dla użytkowników łączy o niskich przepustowościach.

Opera, przeglądarka graficzna posiadająca wiele cech związanych z dostępnością stron, np. skalowanie tekstu i grafiki, style użytkownika, wyłączenie pobierania obrazków ze strony itp. Darmowa wersja do pobrania; dostępna na Windows, Macintosha, Linuksa i inne systemy operacyjne.

Nasi partnerzy: Ziemia Piotrkowska.

Wykorzystywanie publikowanych tutaj informacji oraz zdjęć bez wiedzy i zgody autorów strony jest zabronione.

 

 

| Reklama